Emlak Devi İflas Etti! Borç Batağına Saplandı. Kayyum atandı

Avrupa’nın emlak sektörünün önde gelen isimlerinden Rene Benko’nun liderliğindeki Signa Holding, iflas etme noktasına gelerek büyük bir çalkantıya neden oldu.

Holdingin milyarlarca Euro’luk borcu, Avrupa genelinde büyük bir emlak krizine sebep oldu.

Galeria Kaufhof, Karstadt, KaDeWe grubu ve Hamburg’daki Elbtower battı. Emlak ve finans sektöründe domino etkisi korkusu var.

ÜNLÜ BANKANIN CEO’SU DA GÖREVDEN ALINDI

Avrupa’da, Galeria Kaufhof-Karstadt, KaDeWe Gurubu ve Hamburg’daki 245 metre yüksekliğindeki Elbtower gibi 1000’den fazla çeşitli şirketi bünyesinde barındıran Signa Holding GmbH’ya, kayyum atandı.

Holdingin 42 yaşındaki genç patronu Reno Benko, yönetimden alınıyor. Bu büyük çaplı çalkantının etkileri büyük oldu. Zürich merkezli özel banka Bank Baer’in CEO’su da görevden alındı.

500 milyon Euro kredi bulamayınca, imparatorluğu yıkılan Avusturyalı emlak ve finans sektörünün önemli ismi Rene Benko, peşinden birçok bankayı da zor durumda bıraktı.

EMLAK İMPARATORLUĞU ÇÖKÜYOR

Bu durum, Signa Prime ve Signa Development gibi önemli kuruluşları da olumsuz etkiledi.

Almanya’nın birçok şehrinde Karstadt mağazalarının kapanışı gündeme geldi. Kapitalizmin ve lüksün simgesi olarak bilinen Berlin’deki alışveriş merkezi KaDeWe, iflas başvurusunda bulundu.

Corona döneminde Almanya’nın yaptığı 700 milyon Euro’luk destek, grubu kurtaramadı. Rene Benko’nun artık şirket yönetiminde yer almayacağı belirtilirken, kişisel malvarlığına el konulup konulmayacağı belli değil.

2 MİLYAR BORÇ, YÜKSELEN MALİYETLER

2022 yılında, 2 milyar dolarlık borcunu çeviremeyen Benko’nun özellikle emlak sektörü büyük bir zorlukla karşı karşıya.

Yükselen faiz oranları, Ukrayna-Rusya savaşı nedeniyle artan enerji maliyetleri ve aşırı yükselen inşaat maliyetleri, Benko’nun finansal durumunu ciddi şekilde etkiledi.

Hamburg’daki prestijli projesi yarım kalmış durumda.

Signa’nın emlak şirketinin yanı sıra, Signa Sport da iflas başvurusunda bulundu ve bu alanlara iflas komiseri atanmış durumda.

Suudi Arabistan’dan beklenen finansal destek de gelmedi. Yeni bir devlet yardımının da sorunu çözemeyeceği açıkça ortaya çıktı.

TEMİNATIN DEĞERİ KALMADI

Bankanın kredi verme süreçlerinin doğruluğu doğrulansa da, teminat olarak sunulan Signa hisselerinin artık sembolik bir değere sahip olduğu ortaya çıktı. Banka, bu durum karşısında kredilerini sıfırlarken, artık odak noktasını mortgage kredilerine çevireceğini duyurdu. Bu kayıpların etkileri 2026’ya kadar devam edebilir.

Grup, birçok yerde kredi borcuyla karşı karşıya. Zaman içinde bir miktarı ödenmiş olmasına rağmen, borçların hala yaklaşık %90’ına denk gelen büyük bir kısmı mevcut durumda bulunuyor.

Bunlardan 100 milyon Euro’nun üzerinde olanlar ise şunlar;

BATAN GRUBUN BORÇ LİSTESİ

Julius Bär; 628 milyon Euro

Landesbank Hessen-Thüringen; 627 milyon463 bin Euro

LVM; 300 milyon Euro

Munich Re (Münchner Rück); 700 milyon Euro

Mezz 23 GmbH & Co. KG; 200 milyon Euro

Hamburg Commercial Bank AG; 141 milyon 950 bin Euro

Allianz; 300 milyon Euro

R+V Group; 386 milyon 35 bin 250 Euro

Norddeutsche Landesbank – Girozentrale; 135 milyon 229 bin 900 Euro

Raiffeisenlandesbank Niederösterreich-Wien: 280 milyon Euro

Raiffeisenlandesbank Oberösterreich AG; 181 milyon 845 bin 251 Euro

Erste Group Bank AG; 129 milyon 101 bin 564 Euro

Migros Bank AG; 101 milyon 354 bin 845 Euro

BayernLB; 100 milyon Euro

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir