Yüz binlerce kişi ABD’ye meydan okudu

ABD ve İngiliz savaş uçakları, “ticareti güvence altına almak” gerekçesiyle Yemen’in Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerindeki Husi hedeflerine hava saldırıları düzenlemişti.

Bu arada saldırılara karşı Husilere destek için dün Yemen’in başkenti Sana’da düzenlenen gösteriye yüz binlerce kişi katıldı.

Gösteride elinde silahla kürsüye çıkan Husilerin Yüksek Siyasi Konsey Üyesi Muhammed Ali el-Husi, ABD ve İngiltere’nin Yemen’e yönelik saldırılarını reddeden ülkelere teşekkür etti. Husi, “ABD ve İngiltere’nin ülkemize saldırması moralimizi ve güçlerimizi etkilemeyecektir. Yemen’e saldırıyı reddeden tüm ülkelere mesajımız şudur: Teşekkür ederiz ve Filistin adına harekete geçin. Bize gelince, onlarla (ABD ve İngiltere) ilgilenmiyoruz.” ifadelerini kullandı. Husi, ABD’nin saldırılarının karşılıksız kalmayacağını kaydetti.

KIZILDENİZ’DE NELER YAŞANIYOR?

İran destekli Husiler, İsrail’in Gazze’deki katliamları sebebiyle bu rotayı kullanan başta İsrail gemileri olmak üzere Gazze’deki katliama destek veren ülkelerin tankerlerini hedef alıyor. Husiler, 19 Kasım 2023’ten bu yana Kızıldeniz’de toplam 27 saldırı düzenledi.

Bu kapsamda, ticareti güvence altımna almak isteyen ABD ve İngiltere, gece Yemen topraklarındaki Husi hedeflerini vurdu. Sana, Hudeyde ve Taiz kentlerinin bombalanmasının arsından Husiler, yanıt olarak, ABD ve İngiliz savaş gemileriyle üslerine saldırılar düzenledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir