Halka arz geliriyle enerjiye yatırım

Marble Systems markasıyla faaliyet gösteren ve üretiminin yüzde 95’ini ‘katma değerli ürün’ olarak ihraç eden Tureks Turunç Madencilik, halka arz için Tacirler Yatırım Menkul Değerler AŞ ile anlaştı. Şirket, halka arzdan elde edilecek geliri ağırlıklı yenilenebilir enerji olmak üzere yatırıma dönüştürecek. Yaklaşık 7 milyon dolarlık Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımı ile enerjisinin yüzde 70’ini kendisi üretecek. Marble System Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Turunç, “Halka arz, ülke için önemli olan doğal taş değerine katkıyı kanıtlayacak” dedi.

Osman Turunç.

VERİMLİLİKLE KAPASİTE YÜZDE 20 ARTACAK

Turunç, 3 milyon dolar da fabrika altyapı yatırımları yapılacağını açıkladı. 30 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 55 bin metrekarelik alanda üretim yapan Tureks Turunç Madencilik’in şu anki yıllık üretim kapasitesi 1 milyon metrekare ve 450-500 bin adet. Yatırımlarla kapasitenin yüzde 20 artacağını kaydeden Turunç, atıktan üretim hedefleri olduğunu da anlattı. 2020 yılında 46.5 milyon dolarlık ciroya imza atan şirketin 2021 cirosu 63 milyon dolar, 2022 konsolide cirosu yaklaşık 72.5 milyon dolar olarak gerçekleşti.

ABD’den sonra hedef Avrupa pazarı

Üretiminin yüzde 95’ini 30’dan fazla ülkeye gönderen Tureks Turunç Madencilik, ihracatının da yüzde 60’ını ABD pazarına yapıyor. Bu pazarda 1.000’e yakın bayi ile güçlü bir ağ kurduklarını dile getiren Osman Turunç, ABD’deki cirolarının yüzde 15’inin de online satıştan geldiğini iletti. Bu yıl ABD’nin yanı sıra Avrupa’da da showroom ve depo yatırımlarına hız vereceklerini kaydeden Turunç, “ABD’de sağlanan bayi satış ağı başarısını, önce Avrupa’ya, daha sonra Avustralya, Güney Afrika ve Ortadoğu coğrafyalara taşıyacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir