ABD, Suriye’de Türkiye’ye ait SİHA’yı düşürdüğünü doğruladı

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Pat Ryder, Suriye’de Türkiye’ye ait silahlı insansız hava aracını (SİHA) düşürdükleri açıkladı.

Amerika’nın Sesi Türkçe’de yer alan habere göre, Pentagon Sözcüsü, Türkiye’ye ait SİHA’ların Suriye’nin kuzeyindeki Haseke’de ABD askerlerinden yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta hava harekatı düzenlediğini söyledi.

Ryder, birkaç saat sonra SİHA’lardan birinin ABD askerlerinin bulunduğu bölgeye 500 metre kadar yaklaştığını ve Amerikalı komutanlar tarafından tehdit olarak algılanması üzerine F-16 savaş uçağıyla vurularak düşürüldüğünü belirtti.

Ryder, “Türkiye’nin ABD güçlerini kasıtlı olarak hedef aldığına ilişkin bir gösterge yok” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ve Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’le arasındaki telefonda görüştüğünü hatırlatan Ryder, görüşmenin verimli geçtiğini, “iki bakanın bir daha benzer bir olayın yaşanmaması için çaba gösterileceğine ilişkin bir anlayışa vardıklarını” söyledi.

‘ÜZÜCÜ BİR OLAY’

ABD, NATO müttefiki Türkiye’ye ait bir hava aracını ilk kez düşürdü. Gazeteciler basın toplantısında Pentagon Sözcüsü’ne bu konuda sorular yöneltti.

Pat Ryder, “Üzücü bir olay. Türkiye’nin ABD güçlerini kasıtlı olarak hedef aldığına ilişkin bir gösterge yok. İletişim kanalları açık kalmaya devam edecek” yanıtını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir